Legfontosabb 7 alapismeret a háztartásban

Amikkel rengeteg pénzt takaríthatsz meg, és még környezetbarát is. Nem kell mindent egyből megtanulni, megváltoztatni. Haladj apró lépésekkel, a lényeg a változás. A környezetünk és a pénztárcánk már ezt is meg fogja érezni.

 1. Kenyér sütés 

Az otthon sütött kenyér a legjobb. Nem csak pénzt spórolsz meg így, hanem biztos lehetsz abban is, hogy milyen alapanyagok vannak benne. Sokan azért félnek a kenyérsütéstől, mert elég macerás. De nem az amelyik recepttel én szoktam dolgozni. És még kenyérsütőre sincs szükséged hozzá  Recept itt: Kenyér egyszerűen 

Ma már magunknak sütöm a kenyeret, kiflit, zsemlét. És egyik se vesz el az életemből vészesen sok időt. Ha nagyobb adagokat készítek simán megy a fagyasztóba így mindig friss amikor enni akarjuk.

2. Varrás 

Bevallom őszintén ezzel nagyon alap szinten állok. Tudok gumit varrni a lányaim leggings-ének a derekába. Tudok gombot varrni, zoknin a lyukat bevarrni. Viszont nagyon vágyom rá, hogy legyen egy varrógépem. A bevásárló zsákokat, a tároló szütyőket, párna huzatot, a textil szalvétákat, konyharuhákat nem kéne megvennem. És esetleg egyszerűbb ruhadarabokkal is megpróbálkoznék. 

3. Kertészkedés

Persze csak ha van kerted. Ha nincs akkor az ablakpárkányon is kialakíthatsz legalább egy kis “kertet” fűszernövényekkel. Viszont ha van kerted akkor megtermelheted azokat a zöldségeket, gyümölcsöket is – az elfogyasztottakon felül – amiket elteszel majd télire. 

4. Befőzés, tartósítás

Néhány üveg lekvárt, natúr lecsót, csalamádét minimum érdemes eltenni télre. Amikor majd csinálom osztok meg recepteket is az elkészítéséről. Kipróbáljuk majd a házi ételízesítő, fahéjas cukor elkészítését is. Ha van valami ami érdekel kommentben írd meg nekem a cikk alatt. 

5. Főzés 

Egészségesebb és olcsóbb is, ha saját magadnak főzöl. Ha heti étrendet készítesz, akkor elég ritkábban boltba menni, így jóval kevesebb felesleges pluszt fogsz megvenni. Nem kell minden nap főzni valamit. Én általában nagyobb adagokat készítek azaz 2 napra. A szombati kaja egy napos, akkor mind az 5-en itthon vagyunk el is szokott fogyni minden. Vasárnap általában anyukáméknál szoktunk ebédelni és tőlük, hozzuk el a maradékot hétfőre, amihez max köretet kell csinálnom.

Valahogy így néz ki a hetünk (nem kőbevésett, ahogy nálunk semmi se szokott az lenni):

Hétfő: vasárnapi maradék

Kedd: főzök 2 napra

Szerda: keddi maradék

Csütörtök: főzök 2 napra

Péntek: csütörtöki maradék

Szombat: főzök 1 napra

Vasárnap főzök 2 napra

Egyszerűbb összeállítani a menüt, ha írsz listákat a család kedvenceiből. Külön-külön listára kerüljenek például a levesek, főételek, köretek-főzelékek, egytálételek, desszertek stb. Csak végi futod, nagyjából mindegyikről választasz egy-egy ételt és már kész is. Ez a lista folyamatosan bővülhet, ahogy újdonságokat is kipróbálsz, főleg ha azok sikerülnek is.

6. Dobj ki kevesebbet

Igyekezz mindent újra hasznosítani, új funkciót találni neki. Az eldobható tárgyak helyett olyanokat használj amik hosszú élettartamúak. Műanyag zacskó helyett textil zsákokat. Ahelyett, hogy megvedd a boltban a szatyrokat vigyél magaddal textil szatyrot, rengeteg helyen lehet venni olyanokat, amik egészen kicsire összehajthatók így alig foglalnak helyet a táskádban. Papír szalvéta, papír konyhai törlő helyett textilből készült szalvétát és textil rongyokat (akár régi rossz pólóból készülteket) használj. A legnagyobb szívfájdalmam ha ételt kell kidobni. Sokkal többféle ételt lehet fagyasztani, mit amit sokan gondolnak. Ez azért is jó, mert néha tarthatunk maradék evő napot, amikor kiesszük a fagyasztót.

7. Lakáskarbantartás saját kezűleg 

Szakembert hívni olyan feladatok ellátására, amikre te is képes vagy, teljesen felesleges és csupán pénzkidobás. Csak mondom, hogy youtube-on már azt is meg lehet tanulni hogyan kell laminált padlót letenni. A lakásunkban például a férjem burkolata a konyhát. Nem mondom, hogy nem tartott tovább, mint ha szakember csinálja, de nagyon szép lett és már 5 éve tökéletesen funkcionál. 

Címkék: ,

Ha hasznosnak tartod a bejegyzést kérlek oszd meg másokkal is. További bejegyzéseket találhatsz Triplanya Világa facebook oldalamon, amik szerintem érdekesek lehetnek. Illetve kövesd instagramon főállású anyaságom mindennapjait #triplanya

Tovább a blogra »