Az öt szeretetnyelv fogalmát Gary Chapman amerikai író, párkapcsolati szakértő alkotta meg 1992-ben. Ezután fejlesztette tovább az eredeti koncepciót és átalakította különböző társas kapcsolatokra, illetve helyzetekre. 1997-ben megírta az 5 szeretetnyelv gyermekekre hangolva című kötetét, melyben többek között ír a szülők és gyermekek viszonyairól is.
“Chapman javaslata, hogy a másik ember szeretetnyelvét úgy próbáljuk felfedezni, hogy figyeljük meg, hogyan fejezi ki a szeretetét mások felé, valamint mi miatt panaszkodik a leggyakrabban”
Mindenkinek van egy elsődleges és egy másodlagos szeretetnyelve. Ha nem beszéljük párunk/gyermekünk elsődleges szeretetnyelvét, akkor ő valószínűleg nem érez kellő szeretetet. Ennek az 5 részes cikk sorozatnak az első részében az “elismerő szavak” szeretetnyelvet ismerheted meg néhány gyakorlati tanáccsal.
Az öt szeretetnyelv:
- Elismerő szavak
- Minőségi idő
- Ajándékozás
- Szívességek
- Testi érintés
Elismerő szavak
Annak akinek az elismerő szavak az elsődleges szeretetnyelve, a magától értetődő dicséret mindennél többet jelent. A szavak tehát ez esetben többet érnek a cselekedeteknél.
Például:
- Gyakran használj bátorító szavakat és kifejezéseket
- Naponta többször dicsérd meg akár olyan tevékenységek után is amik már berögzültek (pl felvette egyedül a cipőjét, felöltözött, kinyitotta az ajtót, segített megteríteni)
- Naponta többször mond, hogy szeretlek
- Mond neki, hogy “szeretem nézni, ahogy …” (pl rajzolsz, játszol, segítesz nekem/apának/mamának)
- Dicsérd meg az erőfeszítéseket amiket tesz, hogy elérje a célt illetve a végeredményt is
- Amikor hibát követ el emeld ki a jó szándékát, elhatározását és utána mond el mit nem csinált jól
- Fessetek fehér kavicsokra biztató szavakat
- Ha már tud olvasni írj kis biztató, szeretetről szóló üzeneteket és helyezd el körülötte mindenfelé a házban, vagy rejtsd bele az uzsonnás dobozába.
Nálunk már teljes bizonyossággal merem állítani hogy Ketteske szeretetnyelve az Elismerő szavak, és úgy gondolom a másodlagos pedig a Szívességek, de erről majd csak a 4. részben lesz szó.
Ha hasznosnak tartod a bejegyzést kérlek oszd meg másokkal is. További bejegyzéseket találhatsz Triplanya Világa facebook oldalamon, amik szerintem érdekesek lehetnek. Illetve kövesd instagramon főállású anyaságom mindennapjait #triplanya
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: