Gyógyír a hátamnak | Vendégposzt

Már több, mint 7 éve kb folyamatosan gyereket cipelek. Amivel természetesen semmi probléma, csak az amúgy sem egészséges gerincem eléggé megsínyli. Ahogy a Facebook oldalon említettem elkezdtem keresni a megoldást a hátfájásomra. Nekem elsősorban az otthoni videós edzések jönnek be. Megkértem Máté Noémi gerinctrénert (aki egyben pilates és loveyourbelly oktató is), hogy írjon egy vendégposztot nektek a szülés utáni lehetőségekről.

Fogadjátok szeretettel:

A csapból is az folyik, az „igazi nő” nő marad a szülés után is, nem hagyja el magát, pikk-pakk leadja az esetlegesen felszedett kilókat. Na, ez az a duma, amitől a leginkább kivagyok, mert sokkal több negatív hatása van, mint gondolnánk. Abba ne is menjünk bele, hogy lelkileg milyen nehéz ezt hallani mindenhonnan. De sajnos nem „csak” lelki hatásai vannak ennek a médiadumának. Sok nő tényleg úgy érzi, hogy MUSZÁJ minél hamarabb visszarázódni a szülés előtti állapotba (vagy még annál is jobba), ami miatt akár túl drasztikus eszközökhöz is folyamodik. Kínjában masszív diétába kezd és brutális edzéseket tol, hátha lesz valami eredménye. Igen, lesz. Egy kizsigerelt anya, akinek talán a gátizmai, a hasizma és a gerince még évekkel később is nyögni fogja ezt a siettetést.

Máté Noémi

Preventív gerinctréning, Pilates, Loveyourbelly, Aviva torna és life coaching + otthoni Pilates és gerinctréning videók.

http://matenoemi.hu

Idő kell a visszarázódáshoz, idő kell a regenerálódáshoz, meg idő kellene… kábé mindenre.

A szülés utáni időszak nem arról kellene, hogy szóljon, hogy gyorsan lefogyjunk, hanem arról, hogyan legyünk egészségesek, hogyan próbáljuk meg túlélni azt az időszakot, amikor folyamatosan rendelkezésre kell állni, amikor az alvást csak onnan ismerjük, hogy a szomszéd horkolása áthallatszik éjszaka, amikor a gyerekhez átmegyünk, mert megint felkelt valamiért.

Egy ilyen időszakban fontos az edzés, mert fel tud tölteni energiával, de nem mindegy, hogy milyen edzést választunk. Nem jó, ha túl intenzív, ha túl sok, ha túl korán kell kelni hozzá vagy ha éjfélkor állunk neki, hogy letudjuk a napi penzumot. 

Erre az időszakra sokkal jobb, ha valami gyengédebb mozgásformát választunk. Ahol nincs ugrálás (mert az nem tesz jót  a gátizmoknak), nincs nagy súlyzózás (mert előzetes hasizom- és gátizom-regenerálás nélkül csak árt, bármennyire is hasznos egyébként), hanem inkább azon van a hangsúly, hogyan lehet a helyes testtartást megőrizni (ha már a mindennapokban hajolgatunk, görnyedünk és lehetetlen pózokban próbálunk meg aludni).

Több olyan mozgásforma is van, ami megfelel ezeknek a kívánalmaknak, én persze általában a Pilatesről vagy a gerinctréningről beszélek, mert ez a két kedvencem (najó, meg a BodyArt, meg a gerincjóga, meg a női jóga, meg a…), Pilates oktatóként mi másról is beszélhetnék?

Amire oda kell figyelni Pilatesen a szülés utáni időszakban:

  1. Bármennyire is preventív mozgásforma a Pilates, ebbe se kezdj bele addig, amíg a nőgyógyász rá nem bólintott, hogy mehet az edzés.

Ha túl korán kezdesz bele az edzésbe, többet árthatsz (például a hasizmodnak és a gátizmoknak), mint amennyit használ az egész.

  1. Ellenőrizd, hogy nincs-e szétnyílva a hasizmod

Várandósság során gyakori, hogy kialakul a szétnyílt hasizom, amit megfelelően kiválasztott regeneráló programmal szuperül helyre lehet hozni, de mindenképpen ellenőrizd az első óra előtt, hogy milyen állapotban van a hasad, hogy tudd az oktatónak jelezni, ha esetleg módosított gyakorlatokat kell végezned (a Pilates bizonyos gyakorlatai nagyon hatékonyan össze tudják zárni a hasizmokat, de ugyanennyi van, ami eleinte csak ront a helyzeten, fontos kideríteni, hogy milyen állapotban van a hasad, hogy ezzel tisztában lehessen az oktatód).

  1. Csak fokozatosan!

Nem kell sehova sietni, időt kell adni magadnak. Hiába tűnik kívülről könnyűnek a Pilates, itt is be kell tartani a fokozatosságot, könnyű gyakorlatokkal kell kezdeni és onnan felépíteni az izmaidat, koncentrálóképességedet, hogy a nehezebb gyakorlatokat is el tudd végezni.

  1. Figyelj a gátizmokra

Már az boldogság a gátizmoknak, ha elkerülöd az ugrálós és a nagy súlyokkal történő edzéseket, de használd ki a Pilates nyújtotta lehetőségeket és iktass be minél több medencefenék erősítő gyakorlatot. Kérdezd meg oktatódat, melyik gyakorlatok azok, amik “mellesleg” a gátizomra is pozitív hatással vannak (mert nem ám csak a “szorít-lazít” tartozik ide) és azokból egyet-kettőt iktass be a mindennapjaidba.

És miért is olyan jó, ha Pilatesezel szülés után?

 A legjobb, ha csoportos órákon tudsz részt venni, de már az is szuper, ha az első 1-2 órára el tudsz menni olyan oktatóhoz, aki a szülés utáni időszakkal is képben van, megvizsgál és kiigazít, megtanít, mire kell odafigyelni ebben az időszakban. A Pilatest otthon is könnyedén végezheted, mivel nem túl sok eszköz kell hozzá, már egy matraccal nyert ügyed van. Ráadásul csendes sport, ideális mozgásforma a gyerek alvásidejében is.

Mozogni jó, mozogni hasznos.

Főleg akkor, ha nem kényszerből van, ha nem azért, mert 453632 ember azt mondta, hogy KELL, hanem amikor végre megérett benned a döntés, hogy megérdemled, hogy jól érezd magad a bőrödben és legyen egy kis kikapcsolódás a mindennapokban, ami mellesleg jó hatással van a gerincedre, gátizmokra, hasizmokra és a lelkedre is.

Pilatesre fel!

Címkék: ,

Ha hasznosnak tartod a bejegyzést kérlek oszd meg másokkal is. További bejegyzéseket találhatsz Triplanya Világa facebook oldalamon, amik szerintem érdekesek lehetnek. Illetve kövesd instagramon főállású anyaságom mindennapjait #triplanya

Tovább a blogra »